Истории за надежда и смелост

Жените бежанки са благодарни, че могат да изградят нов живот в България.

Изложбата „И аз съм тук“ е разказ за силата и устойчивостта на жените бежанки, които въпреки предизвикателствата и трудностите, успяват да надмогнат несгодите и да изградят нов живот в България.

„Аз съм от Сирия и съм художник. Имам три деца. Вече 11 години съм в България. Дойдох в страната ви, защото в Сирия има война. Първо в страната ви дойде синът ми. Беше ми трудно да напусна дома си в Сирия. Там всичко е разрушено. Хора продаваха вода от колите си по улиците, нямаше питейна вода. В България уча български и английски език, работя и рисувам. Помагам и на други бежанци да се установят”, коментира в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS бежанката Зука Мохамед от Сирия.

Живот без страх: Пътят на една иранка, която помага на бежанки

Бежанката Сара Алкаф от Йемен споделя, че участва в изложбата, за да помага на бежанците и българите. „Дойдох в България през 2019 г. с цялото си семейство. Всички работим, ходим на университет, двете ми деца ходят на училище. Опитваме се да се интегрираме и да правим добро”, добави тя.

„Живея в София от 6 години. Исках да уча в университет, завърших фармация през месец март и ще работя в аптека. Виждам бъдещето си в България”, казва бежанката Хаида Зураик от Саудитска Арабия.

Модна колекция, вдъхновена от истории на жени имигранти

Председателят на Сдружение „Съвет на жените бежанки в България” Линда Ауанис посочи, че бежанките в България чувстват, че са хора, че са жени. „Посланието ми към бежанките е да са смели, ключът е да бъдат образовани, за да са пълноценни за себе си, децата и семействата си.

Инициативата е част от проект с финансовата подкрепа на Български фонд за жените (БФЖ). Проектът не отразява становището на БФЖ и БФЖ не носи отговорност за него.

Цялoто предаване с участието на Линда Ауанис и Зука Мохамад може да гледате тук

Помогнете ни, като подкрепите нашата кауза!

Нуждата има лица, но няма националност. Начинът на даряване е толкова важен, колкото и самият акт. Солидарността има смисъл само когато емоциите са съчетани с разум и доверието не се нарушава, а се пази и стимулира.
back to top btn